często zadawane pytania

Działanie bez wody – jak to możliwe?

Bezwodny pisuar nie zużywa ani kropli wody. To wszystko dzięki zamontowaniu wymiennego wkładu, wypełnionego specjalną biodegradowalną substancją izolującą Falcon Urinal Sealant, która z jednej strony przepuszcza mocz do odpływu, z drugiej strony blokuje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz.

Eksploatacja sprowadza się do wymiany wkładu, wymienianego w zależności od częstotliwości użytkowania. Żywotność wkładu to ok. 8-9 tysięcy użyć.

Jak to możliwe że jeden pisuar Waterless może zaoszczędzić średnio 90 tys. litrów wody rocznie i dodatkowo pozwala znacznie zmniejszyć koszty związane z opłatami za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków? Podwójna oszczędność? To wydaje się być niemożliwe.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę badania, które wykazały, że 20%-25% wody zużywanej w każdym budynku jest wykorzystywane do spłukiwania toalet, w tym pisuarów. Według ostrożnych szacunków każdy pisuar jest używany średnio ok. 30 tys. razy rocznie. Ilość wody zużywanej przy spłukiwaniu zależy od rodzaju i stanu technicznego pisuaru i spłuczki. Należy pamiętać, że małe, trudno wykrywalne nieszczelności w pisuarach ze spłuczką mogą prowadzić do marnotrawienia tysięcy litrów wody oprócz tej wymaganej do normalnego funkcjonowania pisuaru. Jeżeli średnia ilość wody potrzebnej do spłukania pisuaru to ok. 3 litry to przy 30.000 spłukiwań daje wynik ok. 90 tys. litrów. Oszczędności są znacznie większe, gdy porównujemy bezwodne pisuary Waterless ze starszymi modelami pisuarów ze spłuczką oraz przy częstej eksploatacji. Oczywiście, każda sytuacja jest inna – stawki opłat za wodę i ścieki mogą znacznie się różnić. Jedno jednak jest pewne – wody będziemy mieli coraz mniej i będzie coraz droższa. Waterless Polska jest w stanie na życzenie klienta przygotować indywidualną analizę oszczędności.

Jak pisuar Waterless może być bardziej higieniczny niż tradycyjny, w którym mocz spłukiwany jest wodą?

W bezwodnym pisuarze, gdzie nie ma konieczności używania wody, automatycznie zredukowane jest tworzenie się przykrych zapachów (woda i mocz nie rozpryskują się po całej powierzchni pisuaru i poza nim). Podczas badań przeprowadzonych przez Oregon State Parks ustalono, że amoniak, najbardziej charakterystyczny przykry zapach kojarzony z pisuarami, przy wykorzystaniu produktów Waterless jest dla przeciętnego użytkownika toalety zupełnie niewyczuwalny. Dzieje się tak dlatego, że w systemie Waterless, mocz, który zbiera się na dnie wkładu lub w rurze odpływowej, jest kompletnie odizolowany od pomieszczenia. Specjalny, bezpieczny dla środowiska płyn izolujący, jak również szczelne dopasowanie wkładu sprawiają, że żadne zapachy nie wydostają się na zewnątrz. Zostało to udowodnione podczas ściśle kontrolowanych badań porównawczych przeprowadzonych przez UCLA (University of California w Los Angeles). Ponadto z badań przeprowadzonych przez California Institute of Technology wynika, że „podwójna izolacja stosowana w pisuarach z wykorzystaniem technologii Falcon Waterfree Technology jest 500 razy bardziej skuteczna w zapobieganiu migracji gazów kanalizacyjnych niż tradycyjne bariery wodne w pisuarach ze spłuczką.”

Twierdzicie, że pisuary Waterless eliminują przykre zapachy. Jak to możliwe, gdy woda nie spłukuje moczu?

Po pierwsze należy pamiętać, że sam mocz jest w gruncie rzeczy bezzapachowy. Przykry zapach moczu powstaje gdy mocz reaguje z wodą i uwalnia się amoniak. Brak wody oznacza brak reakcji. Poza tym, materiały z których wykonane są pisuary Waterless są idealnie gładkie i mocz w całości spływa przez specjalny wkład do kanalizacji. Substancja izolująca we wkładzie jest lżejsza niż woda, a więc tworzy hermetyczną barierę – mocz zostaje „uwięziony” pod spodem i żadne zapachy ani ciecz nie przedostaną się z powrotem do łazienki. W pisuarach Waterless, mocz na dnie wkładu lub w odpływie jest kompletnie odizolowany od pomieszczenia w którym znajduje się pisuar. Zostało to potwierdzone przez przywoływane już wyniki badań przeprowadzonych przez UCLA (University of California w Los Angeles).

Czy specjalny substancja we wkładach Waterless stwarza zagrożenie dla zdrowia lub środowiska naturalnego?

Nie. Szereg badań przeprowadzonych przez niezaelżne laboratoria, m.in przez LGA (Landesgewerbeanstalt Bayern) w Niemczech potwierdziły, że płyn uszczelniający ulega pełnej biodegradacji. Ponadto według sprawozdań Federalnego Ministerstwa Środowiska w Niemczech płyn nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Jak pisuary Waterless wypadają w porównaniu z pisuarami z ręczną lub automatyczną spłuczką jeśli chodzi o cenę zakupu oraz koszt instalacji?

Zakup i montaż, pisuarów Waterless jest tańszy niż tradycyjnych pisuarów. Mają na to wpływ, m.in. brak zaworów, spłuczki, ewentualnie elektronicznego czujnika oraz brak konieczności doprowadzenia wody. Wszystkie pozostałe wymagania instalacyjne są podobne.

Na czym dokładnie polega instalacja pisuarów Waterless?

To bardzo proste. Przy instalacji w nowych budynkach nie jest konieczne podłączanie do rur wodociągowych, wystarczy rura odpływowa. W przypadku modernizacji obiektu istniejący system doprowadzania wody jest odłączany i pisuary Falcon Waterfree są montowane na ścianie tak jak pisuary tradycyjne. Są podłączane tylko do rury kanalizacyjnej odpływowej za pomocą uszczelek kołnierzowych lub innych standardowych rozwiązań. Średni czas potrzebny na wymianę standardowego pisuaru na bezwodny wynosi od 1 do 2 godzin. Montaż w nowym pomieszczeniu wymaga znacznie mniej czasu. Aby ułatwić instalację, udostępniamy szczegółowe instrukcje montażu w postaci filmów i dokumentów.

Jeśli chodzi o hydraulikę, z jakich kodów instalacyjnych korzysta się w przypadku bezwodnych pisuarów?

Produkty Waterless posiadają Europejską Aprobatę Techniczną.

Czy podczas modernizacji obiektu jest sens wstawiać nowe pisuary Waterless, gdy mamy zainstalowane stare modele z odpływem podłogowym?

Jak najbardziej! Wymiana tradycyjnych pisuarów na urządzenia Waterless ma sens nie tylko ze względu na oszczędności, jakie można osiągnąć dzięki użytkowaniu bezwodnych pisuarów. Taka wymiana opłaca się szczególnie, jeśli do tej pory dokonywano częstych napraw lub wymiany spłuczek z powodu zużycia lub zniszczeń. W tym przypadku montaż będzie trochę bardziej pracochłonny, ponieważ rura odpływowa musi być podłączona do pisuaru zawieszonego na ścianie i trzeba będzie dokonać drobnych kosmetycznych napraw podłogi i ścian.

Czy są jakieś nietypowe wymagania związane z konserwacją pisuarów Waterless?

Nie, pisuary wymagają zwykłego czyszczenia zgodnie z zaleceniami Waterless i okresowej wymiany wkładu, w zależności od częstotliwości użytkowania – zwykle co 8-9 tyś. użyć. Dodatkowo, w pisuarach Waterless nie występują charakterystyczne brązowe zacieki na ceramice powodowane cieknącą bez porzerwy wodą. W odróżnieniu od pisuarów tradycyjnych, należy unikać wlewania wody lub roztworów chemicznych do pisuaru, gdyż można w ten sposób rozpuścić płyn uszczelniający.  Należy również pamiętać, że wszyscy klienci otrzymają materiały instruktażowe do montażu i obsługi. 

Jak utylizuje się wkłady?

Wkłady zrobione są z tworzywa ABS, które w 100% nadaje się do recyclingu. Należy je zatem wyrzucać do żółtych pojemników na odpady, przeznaczonych na metale i plastik.

Co się stanie, jeśli ktoś coś wrzuci do pisuaru?

Pisuary Waterless zatykają się zdecydowanie rzadziej niż tradycyjne ze względu na małe otwory w odpływie. Jeśli by się jednak tak stało, należy usunąć resztki, a zatkany wkład wymienić na nowy.

Jak stwierdzić czy pisuary Waterless wpłyną na oszczędności w naszej firmie? Jak je oszacować?

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane ze spłukiwaniem tradycyjnych pisuarów, które zastąpimy pisuarami Waterless, odpowiedź staje się bardzo prosta. Najpierw oszacujmy koszt wody zużywanej przez jeden pisuar (ok. 3 litrów na jedno spłukanie). Dodajmy do tego koszt ścieków odprowadzanych do kanalizacji, koszty utrzymania i napraw tradycyjnego pisuaru. Plus oszczędności na odświeżaczach powietrza, które przy korzystaniu z produktów Waterless stają się zbędne. Odejmijmy koszt wymiany wkładów (zwykle trzy do czterech razy w roku) i rachunek gotowy! 

Nie zapominajmy też o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych (CO2), które są pochodną doprowadzenia i oczyszczenia zużywanej wody.  Należy przy tym pamiętać, że wszystkie koszty związane z użytkowaniem standardowych pisuarów będą rosły.